TELT HÁZ A SCHWEDENPLATZON - Sally Noémi estje
- Márta Csire

- máj. 3.
- 1 perc olvasás

Április 28-án este a Schwedenplatzi beszélgetések sorozat keretében Saly Noémit üdvözölhettük.
Noémi számtalan, Budapesttel foglalkozó kötet szerzője, Podmaniczky- és Ráday Mihály-díjas művelődéstörténész; tavaly a főváros díszpolgára lett.
Az est első részében elmesélte, hogyan alakult ki a kávéházi kultúra, mióta iszunk kávét, miért városi, pesti műfaj a kávéház, és hogyan szüntették meg azt mint a polgári demokrácia fellegvárát 1949 után.
A második részben megtudtuk, létezik-e egyáltalán olyan, hogy „magyar konyha”, és hogyan hatott egymásra annak három nagy tájegysége: a Dunántúl a krumplival, az Alföld a tésztával és a pirospaprikával, valamint Erdély a fűszereivel. Szó esett arról is, hogyan kezdett régi kéziratok alapján szakácskönyveket írni, és miként jutott el a szerzetesek konyhájába.
Köszönet illeti Lendvai Zsókát, aki a szokásos felkészültséggel és profizmussal terelgette a beszélgetést.
És természetesen nagyon köszönjük Saly Noéminek a szórakoztató estet – nagy kedvünk lett lekvárt főzni és kis üvegekbe tölteni.
Fotók: Rick Zsófi, Blaskó Katalin













